Your browser does not support JavaScript!

Coin stake etmek nedir?

Tüm blockchainlerin bir ortak noktası vardır: işlemlerin onaylanması gerekir. Örneğin Bitcoin bu süreci çok elektrik kullandığı bilinen madencilik sayesinde yapar (Proof of Work). Ancak onaylama sürecinin farklı formları da bulunur ve bunlara genellikle mutabakat mekanizması denir. Proof of Stake (PoS) bu mutabakat mekanizmalarından biridir ve farklı çeşitlerde ve melez modellerde karşımıza çıkar. Kolay anlaşılması amacıyla tüm bu modelleri staking olarak adlandıracağız. Coin stake etmek, para birimini tutan kişilere ağ üzerinde karar verme gücü sağlar. Coin stake ederek, oy atma hakkı kazanır ve gelir elde edebilirsiniz. Bu durum birinin parasını banka hesabında tuttuğu için faiz kazanmasına ya da yatırım yapması amacıyla bankaya vermesine oldukça benzerlik gösterir.

Staking hesaplayıcısı

Mevcut APR'dan tahmini kazançlar

Günlük Kazançlar
0
Aylık Kazançlar
0
Yıllık Kazançlar
0
Şimdi Kazanın

Faydalarından Bazıları Nelerdir

  • Coin stake etmenin önemli avantajlarından biri de sürekli pahalı ekipmanlar alma ve enerji tüketimi gerekliliğini ortadan kaldırmasıdır.
  • Sistem, coinlerin rastgele bir süreç ve düşük olasılıkla ödül olarak verildiği proof of work yönteminin aksine, garantili geri dönüşler ve tahmin edilebilir bir gelir kaynağı sunar. Bir diğer avantaj da stake ettiğiniz coinlerin değerinin ASIC ve diğer madencilik donanımlarında olduğu gibi azalmak yerine, sadece piyasa fiyatlarındaki dalgalanmalardan etkileneceği gerçeğidir. Bu durum, proof of stake coinleri, madencilik bazlı coinlere kıyasla daha çevre dostu ve enerji verimliliği yüksek hale getirir.

Nasıl çalışır?

Coinleri cüzdanınızda tutmanın ya da bir akıllı kontrat ile kilitlemenin aksine (masternode'lar) bazı coinler stake etme ve oylama sürecine rastlantısallık eklerler. Bu sayede kötü niyetli kullanıcıların sonuçları manipüle etmeleri zorlaştırılmış olur. Süreç çekilişlerle benzerlik gösterir. Tuttuğunuz coinlerin sayısı, bir çekiliş için aldığınız biletlerinin sayısına denktir. Stake etme sistemleri aynı zamanda bireylerin oylama haklarını ve kazandıkları geliri güvendikleri bir partiye aktardıkları delegasyona da izin verir. Söz konusu vekiller, blok doğrulaması ödüllerinin tamamını kazanır ve oyları karşılığında sadık destekçilerine kar payı aktarır.

Her zaman kendi araştırmanızı kendiniz yapın

Doğru coini stake etmek hem bir sayısal oyun oynamak hem de içinizden gelen sesi dinlemekle alakalıdır. Stake etmeye başlamayı düşünüyorsanız, minimum rakamlar, stake etme ödülleri ve farklı stake etme protokolleri hakkında araştırma yapmaya kesinlikle başlamalısınız. Size bir anlam ifade eden ve gelecekte piyasada olmasını beklediğiniz bir proje seçmeyi hiçbir zaman unutmayın. En nihayetinde stake ederek projenin hayata geçmesine yardımcı oluyorsunuz.

Trust Cüzdan Aşağıdaki Coinleri Stake Etmenize Olanak Sunuyor

Trust Cüzdan uygulamasını hemen indirin!

En çok güvenilen ve güvenli kripto cüzdanı